Víš, jak si založit živnost?
Máš už jasno v tom, jaký problém tvůj projekt řeší a kdo je tvůj zákazník? Máš za sebou úspěšnou validaci? A v neposlední řadě - máš odvahu do toho jít naplno? Pokud ano, pak je tvým dalším krokem založení živnosti. Připrav se na život podnikatele. Ukážeme ti, jak na to.
Když už si se dostal až sem, milý startupisto, pravděpodobně víš, v čem budeš podnikat. V případě, že si chceš založit živnost, je nutné určit druh živnosti tak, aby si správně vyplnil formulář pro založení. Druhy živností určují to, kdo si živnost může založit a za jakým účelem ji bude provozovat. Existuje živnost ohlašovací, která se dělí na volnou, řemeslnou a vázanou. Dále je pak živnost koncesovaná. Liší se danými podmínkami, které je potřeba znát. Nejrozšířenější a nejvíce benevolentní je živnost volná, lze ji provozovat, aniž splňuješ nějaké zvláštní podmínky.
Vedle určení druhu živnosti musíš splňovat všeobecné podmínky, a to dovršení 18 let, způsobilost k právním úkonům (doložení občanského průkazu) a trestní bezúhonnost. Musíš si také promyslet, kde bude tvé místo podnikání. Jako OSVČ si můžeš zvolit místo bydliště, nebo kancelář. Je to na tobě.
A teď přichází na řadu otázka, zda budeš své podnikání mít jako hlavní činnost, nebo vedlejší, tedy jestli budeš podnikat při zaměstnání. Z toho samozřejmě plynou jisté povinnosti, a to hlavně odlišná platba sociálního a zdravotního pojištění.
Pokud sis ujasnil výše uvedené náležitosti, tvé kroky by měli vést na živnostenský úřad. Tam vyplníš Jednotný registrační formulář a zaplatíš poplatek. Máš datovou schránku? Skvělé, pak ho můžeš podat i elektronicky. Získáš identifikační číslo (IČ) a výpis z živnostenského rejstříku.
Plánuješ si založit s. r. o., spol. s r. o., tedy společnost s ručením omezeným? Pak sleduj dále náš blog a dozvíš se více.