Rozjeď startup
15.10.2024
15 minut

Pavel Bartoš | 10 zásadních otázek pro startup: Jste připraveni uspět? (1. díl)

Práce se startupy v jejich raných fázích vyžaduje rychlé zorientování se v jejich situaci, zhodnocení dosavadního pokroku a pochopení jejich strategie. Jako konzultant a mentor se zaměřuji na několik klíčových oblastí, které mi pomáhají odhalit potenciál a připravenost týmu na úspěch. Nejsem z těch, kteří hned sahají po číslech, protože ty často ještě nejsou k dispozici, nebo nejsou zcela relevantní.

Nakreslit tzv. startupovou “růstovou hokejku” do grafu umí podle mě každý. Je nutné se zaměřit na uvažování a na přístup. Na kroky, které už po cestě podnikli a na to, co se po té cestě naučili. Na osobní příběhy, motivace a plány do budoucna. Zjistěte, na jaké otázky byste jako začínající podnikatelé měli znát odpověď.

1. Příběh a motivace zakladatelů

První věcí, kterou je dobré znát, je příběh, který stojí za vznikem startupu. Je klíčové pochopit, jak se zakladatelé dostali k myšlence svého podnikání a co je motivuje pokračovat. Častými projekty jsou ty, které vznikly tzv. z hospody. Někoho napadly bez reálné znalosti trhu, bez zkušeností v oboru atd. Neznamená to, že dané projekty nemají šanci, ale pokud se projekt urodí v hlavě člověka, který má reálnou zkušenosti s daným businessem, odvětvím ci problémem, který ten projekt řeší, má mnohem lepší startovní pozici.

Klíčové otázky:

  • Jaký problém řešíte a proč jste se rozhodli pro tento konkrétní problém?
  • Jak jste přišli na nápad? Máte osobní zkušenost s tímto problémem, nebo jste o něm slyšeli od jiných?
  • Co vás motivuje k tomu, abyste se věnovali právě tomuto projektu?

2. První kroky a validace nápadu

Po pochopení motivace je důležité zjistit, jaké kroky podnikli zakladatelé na začátku. Každý mentor se soustředí na jejich schopnost strategicky uvažovat a testovat koncept v reálném světě. Často se stává, že myšlenky startupistů vedlou od nápadu rovnou k tomu, že danou věc prostě chtějí vytvořit a rovnou ve velkém. Nepřemýšlí o nejkratší a nerychlejší cestě, o snížení rizik a v tom nejhorším případě nepřemýšlí ani o tom, že by si daný problém a reálnou chuť potenciálních zákazníků zaplatit za vyřešení tohoto problému ověřili = validovali.

Klíčové otázky:

3. Tým a jeho dynamika

Úspěch startupu často závisí na kvalitě a sehranosti týmu. Kdo na projektu pracuje? Jak se členové týmu doplňují? Pokrývají všechny klíčové oblasti? Uz spolu mají něco za sebou? Jaké jsou zkušenosti každého z nich? Jaké za nimi jsou výsledky jako týmu i jednotlivců?

Klíčové otázky:

  • Kdo tvoří váš tým? Jaké mají členové zkušenosti a jak se navzájem doplňují?
  • Pokrývá váš tým všechny důležité oblasti (vývoj, prodej, marketing, finance)?
  • Pokud vám někdo chybí, jak plánujete tuto mezeru vyplnit?

4. Vize a dlouhodobé cíle

Znalost vize a dlouhodobých cílů startupu je klíčová pro pochopení, kam zakladatelé míří a jaké mají ambice.

Klíčové otázky:

5. Znalost zákazníka a zpětná vazba

Hluboké pochopení zákazníka je klíčové pro úspěšný produkt. Startupy musí mít jasnou představu o svých cílových zákaznících, být s nimi v intenzivním kontaktu a umět efektivně zpracovávat jejich zpětnou vazbu. Je přirozené, že startupista na počátku jasnou představu nemá, ale pak je důležité chápat, že právě to je priorita, které je třeba se věnovat před vším ostatním. 

Klíčové otázky:

6. Flexibilita a schopnost přizpůsobení

Důležitou vlastností úspěšného startupu je schopnost přizpůsobit se změnám a zpětné vazbě. Tím se ukazuje flexibilita a ochota zakladatelů měnit strategii podle potřeb trhu. Často je archetypem podnikatele člověk s vysokým sebevědomím a často zbytnělým egem. Přehnané přesvědčení, že vše vím nejlépe a sám nejlépe rozhodnu o tom, jak a kam produkt/službu a celý byznys směrova je však častou překážkou na cestě za úspěchem. Sebevědomí musí být na něčem vystavěno. V případě sportu je to tvrdý trénink a příprava, v případě startupu je to schopnost stavět svá přesvědčení na datech.

Klíčové otázky:

  • Jak jste přizpůsobili své plány na základě zpětné vazby z trhu?
  • Jak reagujete na nové informace a jak přizpůsobujete svou strategii?
  • Jaké slepé cesty jste objevili a jak jste na ně reagovali?
  • Co jste už na základě zpětné vazby zahodili nebo přepracovali?

7. Dosažené výsledky a tržní přijetí

Když startup již dosáhl určitých výsledků, je nutné sledovat prodejní data. V opačném případě je klíčové pochopit, jaké mají konkrétní důkazy o zájmu ze strany trhu.

Klíčové otázky:

8. Go-To-Market strategie a prodejní strategie

Úspěch na trhu často závisí na promyšlené strategii vstupu na trh. Je důležité vědět, jak se startup chystá oslovit své zákazníky a jak dobře zná svou konkurenci. Je bláhové myslet si, že dobrý produkt se prodává sám. V inovativním byznysu to neplatí, protože zákazník často neví, že může takový produkt chtít, neví, že ho má hledat, a nemá v něj důvěru. Dobře promyšlená a kvalitně exekuovaná go-to-market strategie je nutností.

Klíčové otázky:

  • Jaké jsou vaše cílové segmenty a jak je znáte?
  • Kdo jsou vaši zákazníci a jak je plánujete oslovit?
  • Jak se vymezujete vůči konkurenci a jaké máte navázané partnerství?

9. Business model a finanční plán

Silný business model a promyšlený finanční plán jsou základem udržitelného růstu. Jak startup plánuje generovat příjmy a jak strukturuje své náklady? Ze začátku je těžké stavět silné a promyšlené plány. Nicméně v této oblasti se výborně pozná, jak nad strategiemi zakladatelé přemýšlejí a jak si uvědomují konsekvence.

Klíčové otázky:

10. Investiční plán a strategie růstu

Pokud startup plánuje růst, musí mít jasnou strategii pro získání financí na rozvoj. Každého mentora a konzultanta zajímá, jaké mají zakladatelé plány pro získání financí a jak chtějí růst. Nejde vždy nutně o investice. Ale o financování jako takové. Investice je jednim ze způsobu, jak získat finance. 

Klíčové otázky:

Při hodnocení startupu je klíčové nejen to, jak daleko se zakladatelé dostali, ale také jakým způsobem přemýšlejí o svém podnikání a jak jsou připraveni na další kroky. Tyto otázky pomáhají odhalit potenciál startupu a poskytnout zakladatelům cennou zpětnou vazbu. Úspěch v podnikání je kombinací dobrého nápadu, silného týmu, flexibility a schopnosti přizpůsobit se měnícím se podmínkám. Pro startupy je důležité neustále ladit a ověřovat svojí strategii. 

Pavel Bartoš, spoluzakladatel StartupBox a zkušený mentor

Nevíš, jak postupovat? Náš online MENTOR ti pomůže krok po kroku byznys nastartovat!